ludzie

Jak przeczytać receptę?

 

Dal

 

sfera

cylinder

PD

OP

 

 

 

 

OL

 

 

 

 

Bliż

 

sfera

cylinder

PD

OP

 

 

 

 

OL

 

 

 

 

 
  • OP - oko prawe
  • OP - oko lewe
  • Sfera- korekcja wzroku do bliży lub dali. Może mieć wartości "+" bądź "-" z przykładową wartością mocy 0.25, 0.5, 0.75, itd.
  • Cylinder- korekcja astygmatyzmu. Może mieć wartości "+" bądź "-" z przykładową wartością mocy 0.25, 0.5, 0.75, itd.
  • - musi być podana w celu właściwego ustawienia szkieł. Jej wartości zawierają się w przedziale od 0° do 180° i występuje jedynie wraz z wartościami cylindrycznymi.
  • PD- rozstaw źrenic

 


Jeśli nie ma na recepcie PD

Do wykonania prawidłowych okularów korekcyjnych niezbędne jest podanie wartość rozstawu źrenic (PD) w milimetrach. Wartość tą powinniście odczytać na recepcie okularowej, jednak jeśli recepta nie zawiera tej informacji, możecie dokonać sami takiego pomiaru bądź z pomocą drugiej osoby. W tym celu należy podczas pomiaru patrzeć w jeden punkt w oddali.

Samodzielne dokonanie pomiaru: przykładasz linijkę tuż pod oczami i sprawdzasz, w odbiciu lustrzanym patrząc w lustro,  uzyskaną wartość między środkami źrenic. (jednak pomiar ten nie jest zbyt dokładny i sugerujemy zastosowanie poniższej metody).

Z pomocą osoby drugiej: wykona ona prosty pomiar poprzez przyłożenie linijki zaraz nad źrenicami i zmierzenie odległość( w milimetrach) od środka źrenicy jednego oka do środka źrenicy drugiego oka

 
koszyk

Ilość produktów: 0
Wartość: 0 zł

przejdź »

Logowanie

zarejestruj się »