ludzie

Zadbaj o swoje oczy

Nasze życie codzienne ma duży wpływ na sprawność narządu wzroku, dlatego też przedstawimy kilka prostych porad, dzięki którym będziesz się cieszył dobrym wzrokiem:

 • Światło w twoim domu nie może być za ciemne, ale pamiętaj, że zbyt jasne światło również negatywnie wpływa na oczy.
 • Optymalna odległość oczu od monitora powinna wynosić 40-50 cm.
 • Ustaw monitor tak, aby nie padało na niego światło słoneczne, które męczy oczy oświetlając wystarczająco jasny już obraz.
 • Podczas oglądania telewizora lub pracy przy monitorze dobrze, gdy jest zaświecone światło, ponieważ przestawianie się oczu z jasnego ekranu na ciemne tło męczy oczy.
 • Kiedy pracujesz przy komputerze Twoja częstotliwość mrugania spada, o 25%, co prowadzi do wysychania oczu. Aby nawilżyć oczy, zamykaj oczy na 5 sekund. Długa praca przy komputerze powoduje również napięcie akomodacyjne, aby je zmniejszyć, skupiaj wzrok na odległych przedmiotach, co 5-10 minut. Co godzinę rób 5-10 minutową przerwę, podczas której najlepiej przespaceruj się.
 • Lepiej jest czytać w pozycji siedzącej niż leżącej. Podczas leżenia napinają się mięśnie poruszające gałkami ocznymi i wzrok szybko się męczy.
 • Latem zakładaj okulary przeciwsłoneczne, kiedy wychodzisz z domu. Twoje oczy potrzebują ochrony przed szkodliwymi promieniami, UV, bowiem długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV może uszkodzić powierzchnię oka i jego wewnętrzne struktury. Wiedź również, że chmury nie chronią przed promieniami UV, więc okulary przydadzą Ci się również w pochmurne dni.

 

Ćwiczenia oczunależy wykonywać bez okularów czy szkieł kontaktowych:

Bardzo ważne zwłaszcza dla tych, którzy mają wady wzroku, ale również dla tych, którzy spędzają sporo czasu na pracy przy komputerze lub czytając.

Pozwalają na rozluźnienie napięcia akomodacyjnego, dzięki czemu zapobiegają utrwalaniu się nieprawidłowego układu optycznego oka.

 • Ćwiczeń oczu jest bardzo wiele, np. wyimaginowany 8. Ćwiczenie to polega na wyobrażeniu sobie namalowanej (np. na ścianie 8) i wodzenie po niej wzrokiem, pamiętając jednocześnie, aby nie ruszać przy tym głową.
 • Inny przykładem ćwiczenia jest zmienianie obserwowanych obiektów. Wybieramy jakiś obiekt, który jest w odległości 30-40 cm, patrzymy na niego przez chwilę, następnie przenosimy wzrok bardziej oddalony przedmiot (np. budynek za oknem). Takie ćwiczenie nie wymaga specjalnych warunków i można je robić w przerwach w pracy. Jest to szczególnie dobre ćwiczenie dla pracujących przy komputerach.
 • Siadamy wygonie w pokoju (musimy mieć nad sobą sufit). Ćwiczenie polega na powolnym przenoszeniu wzroku z patrzenia w górę, nie ruszając głową (pozostaniu w takiej pozycji przez 1 s.) do patrzenia przed siebie. Następnie przesuwamy wzrok w dół (nie ruszając głową) wytrzymujemy tak przez 1 s. i powracamy do patrzenia przed siebie.

Ćwiczenie powinno trwać od 30 sekund – 1 minuty.

 • Siadamy wygodnie – tak aby po prawej i lewej stronie widzieć ścianę. Ćwiczenie polega na powolnym przenoszeniu wzroku (bez ruszania głową) w lewą stronę (pozostajemy tak przez 1 s.), następnie powolny powrót do patrzenia przed siebie. Następnie przesuwamy wzrok w prawą stronę (zostajemy tak przez 1 s.) i wracamy z powrotem do patrzenie przed siebie.

Ćwiczenie powinno trwać od 30 sekund – 1 minuty.

 • Ćwiczenie jest podobne do dwóch wcześniejszych. Polega na wodzeniu wzrokiem okrężnie, bez ruszania w tym czasie głową. Każdy cykl ruchu okrężnego zakończamy patrzeniem przed siebie.

Ćwiczenie powinno trwać od 30 sekund – 1 minuty.

Na koniec sesji wykonujemy „palming”. Siadamy tak jak w pozostałych ćwiczeniach na krześle z prostym oparciem, przysuwamy się do stołu, na którym opieramy oba łokcie. Delikatnie wklęsłymi wnętrzami dłoni zakrywamy oczy tak, aby palce skrzyżowały się na czole, nad linią brwi. Przez dłonie nie powinno przenikać światło, kark i plecy powinny być utrzymane w jednej linii, a dłonie nie powinny dotykać gałek ocznych. Nie wolno pochylać głowy do przodu. Jeśli wszystkie powyższe warunki są spełnione, to głęboko oddychamy przez 1-3 minuty i powoli zamykamy powieki. Po upływie ustalonego czasu odkrywamy oczy i powoli je otwieramy.

 

 


 

 
koszyk

Ilość produktów: 0
Wartość: 0 zł

przejdź »

Logowanie

zarejestruj się »